Konya Büyükşehir Belediyesi

Anasayfa/Başkan

Uğur İbrahim ALTAY

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı

Konya; tarihi, kültürü, doğal güzellikleri ve insanıyla eşine az rastlanır birikime sahip kadim bir şehirdir.

Konya Büyükşehir Belediyesi olarak sahip olduğumuz bu birikimi en iyi şekilde değerlendirerek şehrimizi sosyal, ekonomik ve kültürel anlamda çağın ilerisine taşımak en büyük önceliğimiz.

Bu doğrultuda; değişen şartlara en hızlı şekilde adapte olmak, şehrimizin gelişen ekonomisine, sosyal değerlerine ve hemşehrilerimizin istihdamına katkı sunmak adına Meslek Edindirme Kurslarımız (KOMEK) oldukça önemli bir yere sahip.

Meslek Edindirme Kurslarımızda bugüne dek 73 KOMEK/ASEM hizmet binasında, 35 spor merkezinde ve 33 oyun salonunda 1 milyonu aşkın hemşehrimize; teknik eğitimlerden sanat eğitimlerine, yabancı dilden müzik eğitimlerine, bilişim teknolojilerinden kişisel gelişim eğitimlerine kadar 544 branşta hizmet verdik. Yılda üç dönem kayıt alan KOMEK’lerimizin yıllık kursiyer kapasitesini 150 bine çıkardık.

Kurslarımızda eğitim alan kursiyerlerimiz KOMEK atölyelerinde üretim yapıyor, KOMEK Kooperatifi vasıtasıyla ürettiklerini dünyaya pazarlıyor ve bunlarla birlikte sanatsal faaliyetlerde de bulunuyorlar.

KOMEK’te aynı zamanda ANATOYA adıyla bir oyuncak markası, ZEYBE adıyla bir çanta markası ve ZENOBYA adıyla bir polar ceket-yelek markası oluşturduk.

KOMEK’lerimizde aynı zamanda işitme engellilere yönelik Kur’an-ı Kerim, Yemek ve Pasta Yapımı, Giyim ve Mefruşat, Türk İşaret Dili gibi kurslarımız devam ediyor.

Meslek Edindirme Kurslarımızda yalnızca yetişkinlere değil, Genç KOMEK adıyla öğrencilerimize ve özel çocuklarımıza da eğitimler veriyoruz.

Bugüne kadar 150 bin öğrencimizin katıldığı Genç KOMEK’te, yalnızca 2021 yılı içerisinde uzaktan eğitimle Türkiye’nin her yerinden 60 bin öğrencimizi buluşturduk.

Özellikle pandemi döneminde büyük bir ihtiyacı gideren KOMEK UZEM ile vatandaşlarımızın evlerinden çıkamadığı dönemlerde, çeşitli konularda kendilerini geliştirmeleri ve kişisel gelişim alanlarında yeni yetkinlikler kazanabilmeleri için kurslarımızı çevrim içi olarak sürdürdük.

Tüm Türkiye’de takdir toplayan uzaktan eğitimlerimiz, karşılıklı etkileşimin olduğu interaktif program ile adeta gerçek bir sınıf ortamı oluşturularak gerçekleştirildi.

Hâlihazırda ülkemizin pek çok farklı şehrinden ve Fransa, Almanya, Irak ve Çin gibi dünyanın çeşitli ülkelerinden kursiyerlerimizin kayıtlı olduğu KOMEK UZEM, zaman ve mekân sınırlaması olmadan onlarca farklı branşta hizmet vermeye devam ediyor.

Meslek Edindirme Kurslarımızda eğitimlerini sürdüren tüm kursiyerlerimize çalışmalarında başarılar diliyorum.

Konya Modeli Belediyecilik anlayışımızla; Konya için, ülkemiz için çalışmaya, üretmeye devam ediyoruz.

 

Uğur İbrahim Altay

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı