3D Yazıcı Kursu

Anasayfa/Tüm Kurslar /3D Yazıcı Kursu

3D Yazıcı Kursu

Öğreneceklerimiz

  • 3D Tasarım Nedir?
  • Gerekli Ekipmanlar
  • 3D Tasarım Nasıl Yapılır?
  • 3D Yazıcı Nedir?

Kurs Açıklaması

    Konya Büyükşehir Belediyesi KOMEK Kursları tarafından hazırlanan bu eğitimde Tinkercad ile Tasarım ve 3D yazıcılar hakkında hiçbir bilgisi olmayanlar bile bilgi sahibi olabilecekler.

    Gelişen teknoloji ve insanların üretmeyi merak etmeleri sebebiyle her geçen gün yeni bilgiler öğreniyor ve öğretiyoruz. Yeni bilgiler öğrenerek boş zamanlarımızı faydalı bir şekilde değerlendirmek için Tinkercad ile Tasarım ve 3D Yazıcı Eğitimi'nin size çok faydası olacak.

    Sanal ortamda tasarlanmış 3 boyutlu nesneleri katı formda somut nesnelere dönüştüren makinelere 3D yazıcı / 3 boyutlu yazıcı denir. İlk 3D yazıcı teknolojisi Charless Hull tarafından 1984 yılında ortaya çıkmıştır. 1986 yılında 3D Systems adlı ilk 3D yazıcı şirketinin kurulmasıyla yeni bir sektör doğmuştur. 3D yazıcı teknolojisi ile ihtiyaç duyulan bir aparatın çıktısı alınabilir hatta kendi tasarımınızı somut bir nesneye dönüştürebilirsiniz.

    3D yazıcılar, katmanlı imalat (Additive Manufacturing) diye nitelendirilen bir üretim yöntemi ile çalışırlar. Baskı için birçok hammadde kullanılsa da genellikle filament diye nitelendirilen termo plastik materyaller kullanılır.

    3D yazıcıların çalışabilmeleri için 3 boyutlu modele, tasarıma ihtiyacı vardır. Bilgisayar ortamında AutoCAD, Solidworks, 3DsMax gibi bir CAD (Bilgisayar Destekli Tasarım) programı ile tasarlanmış çizimler veya 3 boyutlu tarayıcı ile taranmış olan nesneler ‘.stl’ uzantısında dışa aktarılırlar.

    Bu eğitimle 3D yazıcıların temel mantığını öğrenerek, baskıya hazırlık aşamalarını, 3D modelin dilimleme işleminin nasıl yapıldığını öğreneceksiniz.

    Eğitim boyunca Tinkercad programı ile 3D Tasarımı en temelinden öğrenip kendi 3D tasarımlarınızı oluşturabilecek, 3D yazıcı ile bu tasarımların çıktısını alarak somut bir hale dönüştürebileceksiniz.

Kurs İçeriği

01-TASARIM NEDİR
02-TINKERCAD TASARIM
03-BASİT ANAHTARLIK YAPIMI
04-DNA MODELİ
05-BASİT KALEMLİK TASARIMI
06-HAREKETLİ ANAHTARLIK TASARIMI
07-İÇE AKTAR KOMUTUNUN KULLANIMI
08-CURANIN KURULUMU VE PANELLERİ
09-TASARIM AYARLARI

10-3D YAZICI NEDİR
11-ÇIKTI ALMA HAREKETLİ ANAHTARLIK
12-ÇIKTI ALMA BASİT ANAHTARLIK
13-ÇIKTI ALMA KALEMLİK
14-YAZICIYI BASKIYA HAZIRLAMA
15-KUPA TASARIMI
16-TELEFON TUTUCU
17-CORONA VİRÜS MASKESİ
18-DUAL LETTER
19-YARIŞ ARABASI

Gereksinimler

  • Bilgisayar
  • İnternet bağlantısı
  • Tinkercad
  • Cura

Kurs Yorumları

Filtrele