Arduino

Anasayfa/Tüm Kurslar /Arduino

Arduino

Öğreneceklerimiz

  • Arduino Kartları ve Kullanımı
  • Sensörler, Ekranlar ve Motorlar ile Çalışma
  • Programlama Temelleri
  • Temel Elektronik ve Ölçme

Kurs Açıklaması

    Arduino; projeler geliştirmek için tasarlanan, elektronik donanım ve yazılım temelli bir geliştirme platformudur. Arduino ile sensörlerden gelen verileri okuyabilir ve bu girdilere göre elektronik cihazları kontrol edebilirsiniz.

    Bu kursumuzun içinde RGB Led, Buzzer ve 16X2 karakter LCD Ekranların kullanımının nasıl olduğunu göreceğiz. Arduino ile birlikte sıcaklık ölçümünü ve servo motor, potansiyometre ile kontrolünü yapabilirsiniz. Servo motor ve potansiyometre çalışmasına bakalım. Arduino kart üzerine bağlantıları doğru bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Üç tane pinimiz mevcuttur. Bunlar; kahverengi olan toprak, kırmızı olan güç ve sarı olan yer ise sinyal pinimizdir. Öncelikle toprak olan yani kahverengi pinimizi breadboard üzerinde yer alan eksi (-) hattına daha sonra kırmızı güç pinini artı (+) hatta bağlıyoruz. Artı ve eksi bağlantılarını yaptıktan sonra sinyal içinde servo motorundan sarı pini arduinonun üçüncü pinine bir bağlantı oluşturuyoruz. Bu şekilde servo motor bağlantısını tamamlamış oluyoruz. Servo motorun hareketini potansiyometre hareketiyle birleştireceğimiz için breadboard üzerine bir adet potansiyometre bağlamamız gerekmektedir. Yine TinkerCad bileşenlerinden potansiyometreyi ekliyoruz. İlk bacağı eksi (-) hat üzerine daha sonra en sağdaki bacağı artı (+) hat üzerine bağlantıyı yapıyoruz. Bu bağlantıların üzerine çift tıklayarak bağlantılar üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Orta bacaktan analog pine giriş yapıp ardunio üzerine bağlantı kuruyoruz. GND hattını eksi (-) hattına, 5V artı (+) hattına bağladıktan sonra kullanımına geçebilirsiniz. Bağlantıları doğru bir şekilde tamamladıktan sonra kodlamaya geçebilirsiniz. Servo motoru kullanabilmek için kütüphane eklemeniz gerekmektedir. #include bu bizim servoda kullanacağımız kütüphanedir. Kütüphaneye komutları ekleyerek devam edebilirsiniz.

    Kısacası Arduino ile robotik, akıllı sistemler ve otomasyon sitemleri gibi çeşitli uygulamalar ve projeler yapabilirsiniz. Sizler için oluşturduğumuz bu kursumuzda derslerimizi takip ederek gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kurs İçeriği

01-ARDUINO PROGRAM KURULUMU VE HAZIRLIK
02-TEMEL ELEKTRONİK VE BLACKBOARD KULLANIMI
03-ARDUINO UNO KARTI VE ÖZELLİKLERİ
04-IDE ARAYÜZ TANITIMI
05-IDE ARAYÜZ LED YAKMA
06-SERİ PORT KULLANIMI VE DEĞİŞKENLER
07-DEĞİŞKEN TANIMLAMA VE ÖRNEKLERİ
08-IF ELSE KONTROL YAPISI
09-BUTON UYGULAMASI
10-PWM PİMLERİ ÜZERİNDEN LED YAKMA
11-POTANSİYOMETRE KULLANIMI VE ANOLOG VERİ OKUMA
12-LDR KULLANIMI, KARANLIKTA YANAN LED UYGULAMASI
13-FOR DÖNGÜSÜ- KARA ŞİMŞEK UYGULAMASI

01-RGB LED KULLANIMI
02-BUZZER KULLANIMI
03-SERVO MOTOR VE POTANSİYOMETRE İLE KONTROLÜ
04-DC MOTOR KULLANIMI VE HIZ KONTROLÜ
05-16X2 KARAKTER LCD EKRAN KULLANIMI
06-ARDUINO İLE SICAKLIK ÖLÇÜMÜ
07-HC-SR04 ULTRASONİK MESAFE SENSÖRÜ KULLANIMI
08-PARK SENSÖRÜ UYGULAMASI

Gereksinimler

  •  Arduino Uno kartı
  • Potansiyometre
  • BreadBoard 
  • Bilgisayar
  • Servo Motor
  • Jumper Kablolar


Kurs Yorumları

betül kırışık

Gerçekten çok güzel bir eğitim videosu olmuş. Emeği geçen herkesin eline sağlık . Hocamız da konuyu gayet akıcı ve anlaşılır bir şekilde ele almış, kendisine çok teşekkür ederim.